Uçakla İlk Kim Uçtu?

Bu konu hakkında muhtemelen hepimizin vereceği cevap 1903 yılında uçmayı başaran Wright Kardeşler olacaktır. Ancak bu doğru bir bilgi değildir. İlk uçan adamın insanın adını maalesef bilmiyoruz. Ancak nasıl ve nerede uçtuğunu tarihi kayıtlardan bilebiliyoruz.

Ünlü İngiliz aristokrat George Cayley için çalışan at arabası şoförü ilk uçakla uçan insandır. Sör Cayley 1804 yılında ilk planörü yapmıştır. Bu planörü yapana kadar daha birçok deneme de bulunmuş, hatta buhar ve barutla çalışan uçak yamaya çalışmıştır. Yaptığı planörü insansız olarak test etmiş ve başarılıda olmuştur. Bu denemenin ardından 5 yıl sonra ise daha büyük boyutlu insan taşıyabilecek bir planör tasarlamış ve onu da insansız olarak başarılı bir şekilde uçurmuştur.

Sör Cayley bu denemelerin ardından 1853 yılında yanın da çalışan şoförünü bir şekilde ikna ederek, planörü ile ilk insanlı uçuşunu Brompton Dale Vadisinde gerçekleşmiştir. Ancak anlatılana göre arabacı bu durumdan hoşnut kalmamış ve ben uçmak için işe girmedim diyerek, işi bırakmıştır.

Sör Cayley daha başka önemli icatları da mevcuttur. Ancak bunu başka bir yazıda aktaracağım.

best rifle scope