Spor Tarihinin Başlangıcı Hangi Tarihe Dayanmaktadır?

Arkeolojik bulgulara göre Eski Çin’de topa benzer nesneler ile oyunlar oynandığı ortaya çıkmıştır. Tabi ki bunun bir dinsel ayin olup olmadığı bilinmiyor. Eğer yarışma amaçlı yapıldıysa sporun ilk başlangıcı olarak ele alınabilir.

Bunu pek bilmek mümkün değildir. Eski Yunan ve Roma’da top oyunları boş vakitlerin sağlıklı bir şekilde geçirilmesi amacı ile oynanırdı. Orta Çağ’da spor gençleri savaşa hazırlamak ama ile yapılırdı. Tabi o zaman spor ata binmek ok atmak ve ava çıkmak olarak nitelendirilebilir. 

Peki ilk olarak hangi tarihi sporun başlangıcı olarak kabul edebiliriz?

M.Ö.776 bu tarihi sporun başlangıcı olarak kabul edebiliriz. Çünkü Olimpiyat oyunları ile ilgili ilk kayıt o zaman yapılmıştır. Âmâ M.Ö.1200 yıllarında yaşadığı düşünülen Homeros, İlayada ve Odesa adlı eserde pek çok yerde Yunanların çok önceleri Olimpiyat oyunlarına başladığı yazmaktadır. Bunun üzerine arkeolojik araştırma yapan tarihçiler sporun tarihinin M.Ö. 1500 yılına dayandığını söylemektedir.

            Tarihçiler diğer taraftan sporun; Yunanlılar tarafından bulunmadığını daha öncelere dayandığını söylenmektedir. M.Ö. 3000 yıllarında Mısırda fiziksel aktivite yapıldığını Yunanlıların önem verdikleri güreş sporunun Mısırda M.Ö.3000 yılında güreş yapıldığını duvar resimleriyle ortaya koymuştur. Mısırda güreşin haricinde boks, sopa dövüşü, yüzme, avcılık yarışları da yapılmıştır. Mısırda M.Ö.3000 ve 2000 yıllarında 200 fazla güreş tekniği ve iki boksör duvar resimleri de bulunmuştur. Yırca Anadolu’da kurulan Hititler ok, yay mızrak gibi kullanma becerileri içinde spor yapmıştır.

Sonuç olarak, Spor Tarihinin Başlangıcı Hangi Tarihe Dayanmaktadır? ​​​​​​​     

Evet bu sorunun cevabı olarak tüm bu bulgulara bakacak olursak sporun geçmişinin Antik Dönem spor oyunlarının ve Antik olimpiyat oyunlarında yer alan spor dallarının erken dönem Mısır ve Anadolu spor kültürlerine dayandığını ve buradan yayıldığını söyleyebilir. Tabi ki bilinen ve ilk spor dalı olarak tarihçeye geçen Antik Yunan Olimpiyatlarıdır. M.Ö.776 yılında başlayan bu M.Ö. 393 yılına kadar 4 yılda bir düzenlenmeye devam etmiştir. Belki de şuan sporun dağılımında ki en büyük etkendir.

Peki tarım faaliyetleri ne ne zaman başladı? Spor mu daha eski, yoksa tarım mı daha eski?

best rifle scope