Şarap İlk Kez Nerede Üretildi?

Bilim insanları her yeri, her şeyi araştırmaya devam ederken, bazen farkı ve ilginç bilgilere de ulaşabiliyor. Gürcistan’ın güneydoğusunda arkeolojik kazı yapan Toronto Üniversitesi Ekibi’ de bunlardan biri oldu.

Yaptıkları kazı da Neolitik Çağa ait bilgi ve bulgulara ulaşmaya çalışan ekip, Shumitepe isimli kazı alanında 8000 yıllık tarım aletleri buldu. Bulunan tarım aletleri ile birlikte ise şarap yapımında kullanıldığı bilinen şarap çömlekleri de buldu. Buluntuların şimdiye kadar bulunan en eski şarap üretip aletleri olduğunu açıklayan Stephen Batik;

Bu ve diğer buluntularla birlikte Gürcistan’ın da Bereketli Hilal denen Mısır’ın Kuzeyi, Mezopotamya ve İran’ın bir kısmının da içinde olduğu bölgeye dahil edilmesi gerektiği iddia etti. Ayrıca iddiaya göre bulunan aletlerin tarihlemesinden, yani 8000 yıldan daha önce bile tarım bu bölgede başlamış ve şarap fermente edilmiş olabilir.

Ek bir bilgi olarak ise Gürcistan 500 çeşit üzüm üretiyor ve şarap ihracatı ülkenin toplam ihracatının %5’ni oluşturuyor.

Meşhur çivi yazısını kim çözdü, ilk kim okudu?  Bu konuda bilgi sahibi olmak için buradan devam edebilirsiniz 

best rifle scope