Pusula Olmadan Yönümüzü Nasıl Bulabiliriz?

Günümüzdeki bir çok teknolojik imkanlar kullanılmadan önce, yani cep telefonu uygulamaları, pusulalar ve diğer yön bulma aletleri keşfedilmeden önce insanlar doğada yönlerini bulmak için çevrelerindeki bir çok işaretten faydalanıyordu.

İnsanların kullandığı bu yöntemler uzun süre kuzey, güney, doğu batı ve diğer ara yönleri bulmalarına yardım etti. Bu yön bulma yöntemlerinden bazıları ise;

Güneşe göre yön bulma;

Güneş öğle saatine kadar doğuda, öğleyin tepede, öğleden sonra ise batı tarafında durur. Ayrıca güneş hareketleri saatle karşılaştırılırsa yön kolayca bulunabilir. Saatin akrebi güneşe doğru tutulduğunda, merkezden akrebe giden ve merkezden 12 rakamına giden çizgini tam ortası kuzey güney hattıdır ve güneşe yakın olan taraf güneydir.

Yosunlardan yön bulma;

Bulutlu bir günde,  doğal ortamdaki taşların ve kendiliğinden yetişen ağaçların gövdelerindeki yosunlara bakılabilir. Bu yosunlar daima  kuzeyi göstermektedir.

Karınca yuvaları ve kuzey yıldızına göre yön bulma;

Karınca yuvalarının ağzı ise güneye bakmaktadır. Geceleri de kuzey yıldızını bularak yönümüzü tespit edebiliriz. Kuzey yıldızı gökyüzüne baktığımızda en parlak gözüken yıldızdır. Adında anlaşılacağı gibi gözüktü yön kuzey tarafıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

best rifle scope