Prezervatifi kim bulmuştur ?

         Halkın “efe gömleği” dediği prezervatif, 1930’larda lateksten ya­pıldı ve hem üretimi kitleselleşti hem de gündeme girdi. Papa Xl. Pius kadınlara, prezervatif kullanan kocalarına şiddetle direnmelerini, ıs­rarlı kocalar karşısında bunu onaylamadıklarını belirtir biçimde, ce­set gibi, hareketsiz durmalarını tavsiye ediyordu.

       Prezervatif kullanımı çok eskilere gider. Eski Mısırlılar ve Romalı­lar yağlanmış hayvan işkembesi kullanıyorlardı. Modern prezervatifi ilk geliştirenin fallop borularını tanımlayan İtalyan doktor Gabriel Fallopius olduğu söylenir. Fallopius’un 1550’lerde yapıp binden fazla erkeğe denettiği keten ve hayvan bağırsağından yapılma prezervatifi, Il. Charles’ın doktoru Condom’un daha ince hale getirip koyun ba­ğırsağıyla yağladığı söylenmektedir. Bu iddianın gerçekliği veya pre­zervatifin ingilizcesi olan “condom” sözcüğünü açıklayan bir efsane olup olmadığı kesinliğe kavuşmamıştır. İngilizcede “condom” sözcü­ğü ilk kez 1706’da görülür. Şu var ki, bu dönemde prezervatif çocuk sahibi olmaktan çok hastalık kapmaktan korkan aristokratlara hiz­met eder.

       1870’te plastik, ince, steril ve yırtılana kadar yıkanıp kullanılabi­len prezervatif yapıldı. 1880’lerde New York’ta prezervatif kavgası yaşandı. Dinci grupların postaneyi basarak 65 bin prezervatife el koy­duğu eylemde polis yedi yüz kişiyi tutukladı.

Bide” Nedir, Ne Işe Yarar?

       1930’larda, o zamanki dille kaput denen, tek kullanımlık lateks prezervatif yapıldı. Bugün poliüretandan üretiliyor. Kauçuk koruyucu ve kaput için TSE ilk standardı 11 Mayıs 1989’da getirmiş, ancak Av­rupa Birliği’nin, İtalyanların müdahalesiyle basma konu olan çalışma­larıyla 1993’te standart belirlemesinden sonra TSE standardı tadil edilmiştir. 2 Haziran 1998’de Resmi Gazete’de yayımlanarak “mec­buri standart” kapsamına alınan ölçülere göre, uzunluk 200 mm, ge­nişlik 85 mm, kopma sınırında uzama yüzde 700, patlama basıncı 1,0 kPa’dan az olmamalıdır.

best rifle scope