Pratik Temizlik Bilgileri

Temizlikte Pratik Yöntemler

Evde hanımların sürekli uğraştığı bir iştir temizlik, her zaman daha kolay bir temizlik yolu, pratik bir sistemi aranır. Ayrıca hep daha etkili yöntemler araştırılır.  Altınları nasıl temizleyeceğim, ampuller kirlendi nasıl silsem, Boya kokusu nasıl çıkar, aynaları nasıl daha parlak yapabilirim gibi şey hep ev hanımlarını düşündürmüştür.

Sonunda birkaç pratik bilgiye ulaştınız sayılır umarız faydalı olur.

Altın Temizliği Nasıl Yapılır;

Çok değerli altınlarınızı bozmadan temizlemek için 1 Litre suya 15gr sabun rendesi ve 100gr amonyak ekleyin. Temizlemek istediğiniz altın eşyalarınızı bu karışımın içine bırakın biraz beklettikten sonra soğuk su ile çalkalayın, son olarak deri bir parça ile incitmeden silin.

Alüminyum Eşyalar Nasıl Temizlenir;

Alüminyum kaplar özellikle mutfak işleri sırasında kirlenir. Aslında bunların temizliği çok kolaydır. Kaplarınızın için de kuzu kulağı pişirin, ya da süt kaynatın. Rengi eski haline dönecektir. Biraz zeytinyağı ve birkaç damla alkolü karıştırarak yumuşak bir bezle de sildikten sonra parladığını göreceksiniz.

Ampuller Nasıl Temizlenir;

Tavandaki avizeler içinde kalan ampuller her zaman unutulan yerler arasındadır. Bir müddet sonra tozdan ışık azalmaya başladığımda akla gelir. Ampulleri en iyi temizleyecek malzeme alkoldür. Ancak ampul pütürlü ise kesilmiş soğan ile silin ve sonra nemli bir bezle temizleyin. Bonus olarak kuruduktan sonra üzerinde parfüm sıkın, yandığında eve güzel koku yayacaktır.

Ayna Temizliği Nasıl Yapılır;

Ayna temizlemede 2 basit yöntem vardır. Bunlardan ilki;

Top haline getirilmiş gazete gazete kağıdını, 2 ‘ ye 1,5 ölçek sirkey karıştırılmış suya batırarak silin sonra tamamen kuru bezle kurulayın.

İkinci yöntem ise; Yarıya kesilmiş çiğ patatesle aynayı ovalayın. Sonra az miktarda alkol karıştırılmış suyla durulayın.

Aynada sinek lekesi görmek istemiyorsanız, son suya mutlaka az miktarda alkol ekleyin. Cama konmadıklarını göreceksiniz.

Boya Kokusundan Kurtulma ve Boya Temizliği;

Boya kokusu genelde rahatsız edicidir. Siz de bu rahatsız edici kokudan kurtulmak isterseniz, boya yapmadan önce boya kutusuna litre başıan 2 çay kaşığı vanilya ekleyin, ya da odaya içinde kesilmiş soğan olan su dolu bir kap bırakın, kokunun daha hızlı gitmesine yardım edecektir.

Duvar temizlerken de odanın içine kaynar su dolu bir kap bırakın, ancak kapı ve pencereler kapalı olsun, buhar meydana getireceği nem duvar temizliğini kolaylaştıracaktır. Eğer Mutfak duvarı temizliyorsanız sabunlu suya tuz ilave ederek silin. Yağ ve is lekeleri bu karışama dayanamazlar.

Temizlik sonrası duvarlarınızı, nişastalı suda bekletiniz bir sünger ile silerseniz, bir sonraki temizlik daha kolay olur.

Duvardaki parmak izlerinden kurtulmak isterseniz, duvarı patates parçasıyla ovup, parafine batırılmış bez ile silin.

Temizlikle ile alakalı bonus bir pratik bilgi de At Kestanesi olsun, eğer ellerinizi At kestanesi suyu ile yıkarsanız beyaz yumuşak olmasını sağlarsınız. Beyaz çamaşırlarınızda kullanırsanız kar gibi beyaz olur, ayrıca nemli iken ütülenirse de kolalı gibi olur

Merak ettiğiniz diğer pratik bilgiler ya da bilimsel bilgiler varsa diğer yazılarımı da ziyaret edin.

Ayrıca Facebook, Twiter ve Google+ bizi beğenebilir, takip edebilir, yazılarımızı paylaşabilirsiniz.

best rifle scope