Penisilini Gerçekte Kim Keşfetti?

Hemen hemen hepimizin hayatında bir sefer de olsa kullandığı ve iyileştiği Penisilini bulan kişi aslında Alexander Fleming değildir. Ondan çok daha önce Afrika yerlilerinden olan Bedoin Kabilesi, koşumlar üzerinde biriken küflerden merhem yapmışlardı.

Bunun yanı sıra Araplar semerde biriken küfleri sıyrık tedavisinde kullanıyordu, Arap çocukların bulduğu bu yöntemi bir Fransız Doktor olan, Ernest Duchesne gözlemle fırsatı bulmuş. Bu konu hakkında çalışmalar yapmıştır. Yaptığı çalışmalar sonrası elde ettiği penisilini Tifolu kobaylar üzerinde kullanmış ve başarılı sonuçlar elde etmiştir.

Çalışmasını tez haline getirmiş ve Pasteur Enistitüsüne başvurmuştur. Ancak tezi kabul görmemiş ve hatta kabul bile edilmemiştir. Nedeni ise büyük ihtimalle yaşının daha 23 olmasıdır. Duchesne askerlik vazifesi nedeni ile çalışmasına devam edememiş ve askerde aslında tedavisini bulduğu hastalık yüzünden tüberkülozdan ölmüştür.

Başlangıçta penisilin, penisillium olarak adlandırıldı, bunun nedeni ise içerdiği küfün mikroskop altında  bakıldığında, boyacıların kullandığı fırçaya benzemesiydi. Bu fırçanın adı Latince adı ise penisilliumdu. Fleming ise 1929 yılında tür karşılaştırmaları yaptığı sıra tesadüfen penisilini buldu. Tarihe geçen şu sözleri söyledi; Bazıları aramadıkları şeyleri bulur.

best rifle scope