Öğrenme Yeteneği Geliştirilebilir Mi?

Günümüz dünyasında bilgi için yapılan rekabetin, dünya tarihin hiçbir zamanında bu kadar önemli bir dönemden geçerken, hızlı ve çabuk öğrenebilmek, hepimizin hayali olsa gerek. Daha az çaba ve zaman harcayarak, daha çok ve daha hızlı öğrenmeyi kim istemez.

Dünyada bu rekabette ön sıralarda olan Amerika’ da yapılan çalışmada, öğrenme yeteneğini gelişebileceği keşfedildi. Yapılan keşif ünlü film Matrix’ teki bilgisayara bağlanıp hızlıca öğrenmek kadar gelişmiş olmasa da onun bebeklik adımları diyebiliriz.

Vanderbilt Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucu geliştirilen başlık şeklindeki cihazın, beyine elektrik sinyalleri göndererek öğreneme yeteneğini geliştirdiği keşfedildi. Başlığın etkisi anlamak için yapılan deneye giren insanlar iki gruba ayrıldı. 20 Dakika boyunca bilgisayardaki bir simülasyon üzerinde yapılan deneyde, insanlara bir oyun konsolu verildi ve konsol üzerindeki tuşların deneme yanılma yöntemi ile ne işe yaradıklarını bulmaları istendi.

Kafasında başlık takılı olan grup, diğer başlıksız gruba göre daha az hata yaptı ve yaptığı hatalardan daha hızlı sonuç çıkarttı. Bu heyecan verici buluşun, daha da gelişmesi hepimizin, en azından benim en büyük isteklerimden biri. Cihazı kullanan denekler, başlığın verdiği elektrik sinyalinin, hafif bir kaşınmaya neden olduğunu ancak ağrı yapmadığını da belirttiler.

Nöroloji dergisinde yayınlan yayınlanan çalışma hakkındaki makalede, cihazın şizofren hastalarının tanı ve tedvinde de kullanılabileceğini söyledi. Bu ilginç keşifleri ve ilginç bilgileri sizinle paylaşma devem edeğim.

best rifle scope