Noel Baba Gerçekten Yaşadı mı?

Noel Baba – Gerçek mi?

Her ne kadar Batı dünyasının çocukluk döneminin en önemli şahsiyetlerinden biri olan Noel Baha’nın gerçek bir dinî kökeni olsa da hediye dağıtıcısı olarak gördüğümüz imaj, çok daha karanlık ve pek de kutsal olmayan bir kaynağa dayanmaktadır: Coca-Cola. Noel’i temsil eden örnek Noel Baba, aslında bir reklam kampanyasının ürünüdür. Ve şaşırtıcı olsa da 1931 yılında doğmuştur.

Çocukların aziz koruyucusu, 4. yüzyıl şehidi St. Nicholas, 12. yüzyıl dolaylarında hediye verme eylemiyle özdeşleştirildi. Onun bayram günü, -6 Aralık- yıl sonundaki Satürn festivalinde hediye alıp vermek için geleneksel bir pagan uygulaması yerine geçti. Buraya kadar bir problem yok. Ama tarih boyunca Noel Baba’nın uğramasını dilemiş tüm çocuklar arasında, kırmızı kostümlü, başında kukuletası olan sakallı yaşlı bir adamın gelmesini bekleyenler sadece son üç veya dört nesildir.

Her Zamanda Farklı Noel Babalar;

Viktorya döneminin ortalarına kadar, Noel Baba imajı son derece farklıydı. Bu şahsiyet evrensel olarak kırmızı kıyafetler içinde sergilenmiyordu. Giysisi yeşildi ve tamamen hayvan kürklerinden meydana geliyordu. 1858 yılındaki bir Amerikan tasvirinde sakalı bile yok. Geyikli kızaklarla hiçbir ilişkilendirme yoktu. Bugün bildiğimiz imajı yaratan Amerika oldu. Önce halkla ilişkiler, ardından ticari istismar arzusuyla İç Savaş’a neden olarak bu imajı modern odak noktamıza taşıdı.

Harper’s Weekly dergisinin Ocak 1863 baskısında yer alan ve Thomas Nast tarafından tasvir edilen ilk Noel Baba, yıldızlar ve çizgilerle süslenmiş bir fonda, geyiklerin çektiği bir kızağın üzerinde, Kuzey hükümetine bağlı askerlere armağanlar dağıtan vatansever bir figürdü.

1880’lere gelindiğinde, ticari posta kartları bu etine dolgun, kırmızılar içindeki karaktere yer vermeye başlamıştı. Ancak bugünkü görüntü -tombul, kırmızı yanaklı bir yüz, uzun beyaz sakal, parlak kırmızı kostüm, siyah kemerle botlar ve ucu ponponlu şapka- bir gazozun reklamı için 1931 yılında bir Coca-Cola kampanyasında kullanıldı. Bu karakter, 1924 yılından beri bir Coca-Cola çalışanı olan ve İsveç’ten Amerika’ya gelen otuz iki yaşındaki reklamcı Haddon Sund-blom tarafından çizilmişti. 1940’larda, Noel Baba tek başına şirketin tüm reklam çalışmalarının yarısında yer alır oldu. Sundblom’un kırmızı ve beyaz renkleri seçmesinin tek nedeni, Coke’un renkleri olmalarıydı.

best rifle scope