Napolyon Kısa Boylu Muydu?

Meşhur Fransız Napolyon gerçekten kısa boylu muydu? Aslında o zamanki boy ortalamalarına göre kısa boylu olduğu söylenemez hatta uzun boylu bile denebilir. Napolyon’un kısa olarak tanınmasındaki en büyük neden yanlış tercümeler ve ona karşı yapılan propagandalardır.

Napolyon öldükten sonra, doktoru 1821 yılında yaptığı otopsisinde boyunu 5’’/2’’ olarak kaydetmiştir. Bu ölçü birimi Fransız ölçüsüne göre 5 ayak 2 parmağa denk gelir. Aslında doktorun yazdığı ölçü birimi İngiliz ölçü birimidir. Yani 5 fit 6,5 inçtir. Bu da bizim bugünkü ölçümüzle 1,69’a denk gelir.

1800’lü yıların başında ise Fransa’da erkeklerin boy ortalaması 1,64 İngiliz erkeklerinin ise 1,68’tir. Bu ortalamalara bakıldığında Napolyon uzun bile sayılabilir.

Napolyon’un kısa olarak anılmasındaki nedenlerden biri de iktidara geldiğinde orduya boy sınırlaması getirmesidir. Muhafızların en az 1,78 boyunda, atlı birliklerin ise en az 1,70 boyunda olması şartını getirmiştir. Napolyon’un etrafında gezen askerler özel olarak uzun boylu seçildiği için kendisi askerlerin yanın hep kısa boylu olarak gözükmüştür.

Napolyon’un kısa olduğu inancı günümüzde öyle bir hal almıştır ki ‘’Napolyon Sendromu’’ denen, kısa boylu insanların agresif (sinirli/saldırgan) olduğunu anlatan bir psikolojik hastalığa adını vermiştir. Ancak bu hastalık tıp literatürün de tam olarak kabul görmemiştir.

Sonuç olarak Napolyon agresif olabilir, ancak kısa boylu olduğu söylenemez.

best rifle scope