Marduk Gerçek Olabilir! Dokuzuncu Gezegen Var mı?

Bundan 10 yıl kadar önce Güneş sisteminde 9 gezegen olduğunu biliyorduk, ancak Plüton’ un gezegen sınıfından çıkarılıp Ceres, Orcus ve Eris gibi cüce gezegen sınıfına sokulmasıyla gezegenlerimizden birini kaybettik. Bugün hala 8 gezegen dışında doğrulanmış bir gezegen yok.

Yeni gezegen bulundu mu?

Ancak son yapılan bilgisayar destekli matematiksel ve simülasyon tabanlı araştırma bize 9. Gezegenin var olabileceğini söylüyor. Araştırmayı yapan Mike Brown liderliğinde çalışan Konstantin Batygin, California Teknoloji Üniversitesinde yaptığı araştırma sonucu elde ettiği veriler ışığında, dünyadan 10 kat daha büyük, güneş etrafındaki 1 turunu 20.000 yılda tamamlayan, ayrıca dünyada uzaklığı ise 20 Milyarla 100 Milyar Km olan bir gezegen olabileceğini söylüyor.

Söz konusu gezegen ispatlanmış değil. Ancak araştırmayı yürüten ekip ve bilim dünyası bu konuda heyecanlı bir bekleyiş içindeler.

Bu durum ister istemez meraklıların akıllarına efsanevi Maya Gezegeni Marduk’ u getiriyor. Acaba Mayalar doğrumu söylüyordu, bu kıyamet senaryosu gerçek olabilir mi? Bilim dünyası bu konuyu yakında aydınlatacağa benziyor.

Dünyada diğer sulardan çok fazla tuz barından suyun yerini ve özelliklerini öğrenmek isterseniz buradan

best rifle scope