Konuşurken Beyinde Neler Oluyor?

İnsan iletişim halindeyken yani konuşurken, dinlerken, yüz minikleri yaparken beyinin nasıl tepkiler verdiğini araştıran Princeton Üniversitesi, geliştirdiği bir başlığa 64 adet optik kablo takarak incelemelerde bulunuyor.

Yapılan cihaz adeta insan beynin çalışırken, konuşurken, dinlerken yaptıklarını kayıt altına alarak, incelenmeye ve beyinde hangi durumda neler olduğunu anlamaya yardımcı oluyor. Bilim ekibi öncelikle iletişim esnasında, beynin diğer faaliyetlerde olduğu gibi, sinir sitemini devreye sokarak, çeşitli sinyaller vererek çalıştığını ve beynin oksijeni en çok konuşurken harcadığını keşfetti.

Deney nasıl yapıldı?

Yapılan deneylerde 2 kişiye takılan ‘ConnectiCut’ isimli cihaz, konuşma esnasında beyinde başlayan sinir hareketlerinin, aynı şekilde dinleyicide de başladığı fark etti. İki tarafın sinir hareketleri ne kadar çok benzerlik gösterirse aradaki iletişimin de o kadar iyi derece olduğunu keşfettiler. Yani konuşmacı ile dinleyici beyin tepkileri ne kadar benzerse birbirlerini o kadar iyi anlıyorlar.

Ayrıca bilim adamları bu yolla otizm hastalarına yardımcı olmayı umut ediyor. Otizm hastalarında iletişim konusunda yaşanan problemleri cihaz ile inceleyerek buna neyin sebep olduğunu anlamak ve buna bir çare bulmak istiyorlar.

Bugün daha rahat ameliyat olmamızı sağlayan anesteziyi kim buldu? Bu adı kim verdi? 

best rifle scope