Karıncalanma Neden Olur?

Fazla oturduğumuzda, ya da vücudumuzun belli bir bölgesine uzun süre baskı yaptığımızda karıncalanma hissi olur, bir nevi uyuşma gibidir. Bunu hep baskı ile oluşan kan dolaşımının zayıflığına bağlarız.  Ancak sıradan bir karıncalanmanın aslında kan dolaşımının zayıflığı ile bir alakası yoktur.

Vücudumuzun bir yerindeki basıncın sinir hücrelerini sıkıştırıp kan akışını sekteye uğratması sonucu meydana gelir. Basınç etkeni ortadan kalkıp kan akışı normale dönünce, oksijen ve glükozun sinir hücrelerine girmesi sonucu uyuşukluk yerini karıncalanmaya bırakır. Yani her ne kadar akışı neden oluyor gibi gözükse de bu sinirlere bir anda hücum eden oksijen ve glükozkan kaynaklanır. Bunu vücudun her hangi bir yerinde hissedebilirsiniz. Daha çok kol, bacak ve ayaklarda olur. Bu durumun Yunanaca adı ‘’ transient paraesthesia’’ yani kısa süreli parestezi dir.

Kronik bir karıncalanmanız varsa, bu profesyonel yardım gerektirir. İnme, beyin tümürü, beyin apsesi, MS hastalığı, eklem iltihabı, HIV, kanser, alkolizm ya da radyasyona maruz kalma durumlarında da karıncalanma görülebilir.

Karıncalanmayı dirseğinizi bir yere çarptığınızda da hissedersiniz. Aslında çarptığınız yer dirsek kemiğiniz değil, yüzeye çok yakın olan bir yerde bulunan dirsek sinirinizdir. Omuzdan başlayıp dirsekte son bulan kol kemiği ile çarptığınız yüzey arasında sinir sıkıştığı için acı hissedersiniz.

Bir yerinizin karıncalanmasını isterseniz, yapmanız gereken şey ayaklarınızın üzerine oturmaktır. Avrupalı bir gezgin Charles Macfarlene 19. Yüzyılda yaptığı bir Türkiye gezisinde İzmir’de bayanların kanepede bacaklarından birini altına diğerini sise aşağı sallyarak oturduğunu görmüş ve yazılarında anlatmıştır.  Bu oturma şeklini çok fazla görmüş ve inşaların tek bacaklı olduğu düşündüğünü de yazmıştır.

ABD’ de ise 27 Kasım Karıncalanma günü ilan edilmiştir. Bunun nedeni ise 1937 yılında sahnelenmeye başlanan bir Broadway Müzikalinin açılış sahnesidir. Pins and Needles ( Karıncalanma ) 1108 kere sahne almıştır.

best rifle scope