Kafanızın Ağırlığını Nasıl Ölçersiniz?

Kafanızı kesmek mi? Emin misiniz?

Kesilmiş başın bilinç hali sadece 5 saniye sürer. Yani deneyinizin sonuçlarının keyfini çıkarmak için geriye pek vakit kalmaz. Kafanızı banyoda ki tartıya yaslamak da bir seçenek, ama doğruluktan uzak olur; boynunuz ağırlığın bir kısmını hala taşıyor olacak. En kolayı kafanızı bir kovaya daldırmaktır.

Çoğu insanın başının yoğunluğu suyunkine yakındır. Kovayı ağzına kadar suyla doldurup büyük bir tepsinin ortasına koyun ve başınızı içine batırın. Tepsiye dökülen suyun ağırlığı, başınızın yaklaşık olarak ne kadar çektiğini gösterecektir. Sağlama için aynı deneyi vücudunuzu kullanarak daha büyük bir kapta tekrarlayabilirsiniz. Sonra başınızın boşalttığı su miktarını bütün vücudunuzun boşalttığı suyla karşılaştırıp başınızın toplam vücut ağırlığınızın kaçta kaçı olduğunu çıkarabilirsiniz.

Kesin ve net bir sonuç almak için yapmanız gereken şey ise bir BT taramasıdır. Bilgisayarlı tomografi tarayıcıları, nesnelerin kesit olarak yaygın bir görüntü dizisini üretmek için X ışınları kullanır. ( Yunanca tomografi, ‘dilimler halinde yazmak’ anlamına gelir. ) Buradan edinilen bilgi insan vücudunun herhangi bir bölümünün tahlilinde ve içindeki her noktada tam yoğunluğu tayin etmede kullanılabilir.

Ama kesin sonuç istiyorsanız şunu da kullanabilirsiniz. Düzensiz şekilleri olan cisimlerin ağırlıklarını ölçmek için taşırdıkları suyu tartma yöntemini Yunan matematikçi Arşimet (y. MÖ 287-212) bulmuştu. Bunu muhtemelen küvetinin içinde otururken keşfetmiş ve Siraküza sokaklarında ‘Eureka’ ( Yunanca ‘ Buldum!’ ) diye haykırarak çıplak şekilde koşturmuştu.

best rifle scope