İnsan Hayatını En Çok Kurtaran Hayvan

İnsanlar hayvanların bir kısmını çok tehlikeli, iğrenç ya da rahatsızlık verici olarak düşünürken, bir kısmını sempatik, şirin ve dost olarak görmektedir. Dost ve koruyucu olarak gördüklerimiz en çok, köpekler, atlar, kediler vs. dir. Ancak bu hayvanların hiçbiri şimdi bahsedeceğimiz hayvan kadar hayat kurtarmamış ve insanoğlu bu kadar faydalı olmamıştır.

Hayatımızı kurtaran havan;

Bahsettiğimiz bu gizli kalmış kahramanın adı At Nalı Yengecidir. Öncelikle şu bilinmeli ki hayatında 1 kere bile aşı olmuş kişiler bunu bu eşsiz hayvana borçludur. Anavatanı Kuzey Amerika olan at nalı yengeci, sığ ve milyarlarca zehirli bakterinin bulunduğu kirli sularda yaşar ve dünyada günümüzde yaşayabilen en eski tarih öncesi hayvanlardandır.

Şimdi gelelim bu küçük yengecin marifetlerine, öncelikle bu hayvanın kanı ilaç firmaları tarafından, ilaç, aşı, yapay organ gibi tıbbi malzemelerin testlerinde kullanılır. Bu malzemelerin mikroplardan arındırıldığına emin olmak için yapılan bu testler, başka diğer bütün testlerden daha kolay ve kesin sonuç verir.

Test yapılacak tıbbi malzeme bu hayvanın kanından elde edilen ‘‘LAL’’ adlı bir malzemeye maruz bırakılır. Eğer pıhtı varsa mikropludur, steril değildir. Eğer pıhtı oluşmuyorsa güvenilirdir. LAL insanlardaki bağışıklık sistemine benzer bir görev görür. Ancak at nalı yengecinde bağışık sistemi bulunmaz ve onun yerine ‘’LAL’’ bulunur. Bu madde maruz kaldığı virüs, bakteri ve tehlikeli diğer mikropları pıhtılaştırarak etkisiz hale gelmesini ve atılmasını sağlar. Ayrıca kanlarında hemoglobin de bulunmayan bu canlıların kanları mavi renktedir. Buraya dikkat kanlarının litresi 15000 USD’ dir.

İşin güzel tarafı ise kanları için bu hayvanlar öldürülmez. Hasat edilerek doğaya geri salınır. Laboratuvara canlı getirilir, kanlarının %30 alınır ve doğaya tekrar bırakılır. Alınan kanlar ise dondurularak dünyaya sevk edilir.

Artık antibiyotik kullanmamız gerekmeyecek nasıl mı?

best rifle scope