İlk Yağ Lambaları Nasıl Bulundu?

Elektrik el feneri yokken, yağ lambaları ışığı ihtiyacın olduğu yere taşımak için kullanılan vazgeçilmez buluşlardan biridir. Bugün hala elektrik kesildiğinde ya da enerji için pil bulamadığımız zamanlarda kulladığımız kandiller sandığınızdan çok daha eski bir dönemden geliyor.

yag_lambasi_2

Nasıl bulundu, nezaman bulundu?

Yanan odunlar ve çalılar insalara bir kamp ateşi dolayısı ile ışık verir, fakat taşınamak mümkün değildir. Tam da bu nedenle tam ihtiyaç duyulduğu yerde ışık verme olanağı yoktur. Aslında odun mevcut tek yakıt değildir. Büyük bir ihtimalle insanlar ateş üzerinde et pişirdiklerinde yağın damladığında ve alev aldığına fark etmiş olmalılar.Ancak daha yoğun formda daha küçük bir ateş, kurumuş bir odunun yağa batırılması yakılması ve bir meşale şekline getirilmesiyle oluşabilir.

Bundan daha uygun olan bir biçim ise, içine bir bitki lifinden fitil batırlmış, bir kap içindeki (örnek olarak oyulmuş bir taş) yağdır. Batırılmış fitil yağı emerek uç tarafından yanacaktır. Ayrıca insanların ihtiyaçlarına her yere taşınabilme özelliğine sahip olacaktır. Bahsedilen bu ilkel lambaların MÖ 20.000 yıllarına kadar kullanıldığını gösteren kanıtlar vardır.

best rifle scope