Güneşin Battığını Nasıl Anlarsınız?

        “Ufkun ardında kaybolduğunda” diyor iseniz yanlış cevap. Güneş’in en alt kısmı ufka değdiğinde batmış demektir. Batmakta olan Güneş gökyüzünde alçaldıkça yaydığı ışık atmosfere daha dar bir açıyla girer, çok bükülür ve içinden geçmesi gereken hava miktarı artar.

Bu sürecin sonunda ışık o kadar bükülür ki Güneş ufkun ardında kaldığı halde bile görmeye devam ederiz. Bir tesadüf eseri bükülme derecesi neredeyse Güneş’in genişliğine eşittir, yani biz Güneş’in alt kısmının ufka değdiğini görürken aslında tümü çoktan gözden kaybolmuştur.

Baktığımız aslında seraptır. Işığın bükülmesinin, Güneş’in alt ve üst kısmı arasında görünürdeki mesafeyi azaltma etkisi vardır. Bu da Güneş’in oval gözükmesine neden olur. Güneş ışığı atmosferde ilerlerken tıpkı prizmadan geçerken olduğu gibi yeşil ışık kırmızıdan biraz daha fazla bükülür. Bu da batmakta olan Güneş’in tepe kısmında çok ince, yeşil bir oluşması anlamına gelir, ama o kadar incedir ki çıplak görmek oldukça güçtür.

gunes_batisi

Çok nadiren, bütün atmosferik koşullar sağlandığında bu yeşil çerçeve büyür ve Güneş tam gözden kaybolmak üzereyken 1-2 saniye parlar. “Yeşil şimşek” denen bu fenomen denizciler tarafından hayra yorulur. Sık sık gördüğümüz seraplardan biride yazın yolda tanık olduğumuzdur. Sıcak asfalt üzerindeki havayı ısıtarak yoğunluğunda ani bir değişikliğe sebep olur, bu da ışığı büker. Su gördüğünüzü sansanız da aslında gördüğünüz gökyüzünün yansımasıdır. Beyniniz inatla onun su olduğunu söylese de suda gökyüzünü yansıtır.

Çöl serapları da böyledir: Susamış maceracı sadece suyu görür. Çizgi filmlerde ve filmlerde serapla ilintili diğer görüntülerin hepsi ( palmiye ağaçları, dondurma arabaları, dans eden kızlar, vs. ) sıcak yüzünden sersemlemiş düş gücümüzün bize oynadığı oyunlardır.

best rifle scope