Evliliklerde Neden Altın Takılır ?

Altın bizler için çok fazla değer sahiptir. Altın bulunması ve işlenmesi zor bir yapıya sahip olduğu için değeri oldukça fazladır. Akarsu yatakları, volkanik kuvarslar ve okyanus diplerinde yer alan altını bulmak ayrı bir zahmet gerektirmektedir. Çok eski zamanlardan beri altın madenleri bu yüzden en değerli maden olarak anılmaktadır. Günümüzde de bu özelliğini koruyan altınlar birden fazla amaç için kullanılmaktadır. Türk ulusu altın alarak yatırım yapmayı amaçlanın dışında süs eşyası niteliğinde de kullanabilmektedir. Altının gösterişinin bir değeri olduğu düşünülmektedir. İleriki zamanlarda mutlaka değerlenir düşüncesi ile bir kenarda tutma fikri ise diğer bir yöntemdir. Bu kadar kıymetli altının sünnet, düğün gibi birçok farklı organizasyonlarda kullanılmasının önemli bir anlamı vardır.

Türklerde Altın Takma Geleneği

 

Altın takma Türkler için uzun sürelerden beri gelen bir alışkanlıktır. Ülkemizin dışında Hindistan’da da bu gelenek uygulanmaktadır. Türk geleneğinde kız istenildikten sonra yapılmasına gereken bazı işler vardır. Söz ve nişan aşamasında ailelerin daha öncesinde belirlediği altınlar takılmaktadır. Düğünlerde ise çoğunlukla yakın akrabalar altın takma eğilimini göstermektedirler. Altın takmanın asıl sebebinin altında ise önemli nedenler yatmaktadır. Düğünlerde gelin ve damada altın takarak onların yeni kuracakları hayatlarının başlangıcında onlara destek olmaktır. Ev içerisinde ihtiyaç duydukları şeylerin borçlarını ve alımlarını daha kolay gerçekleştirmelerine yardımcı olmaktır. Bu gelenek çok uzun senelerden beri uygulanmaktadır. Türkiye’de özellikle Doğu bölgesinde oldukça fazla yaygınlık göstermektedir. Ama ülke genelinde çoğunlukla altın takımı olmaktadır. Altın çeyrek, yarım veya tam şekilde olmak üzere üç farklı şekilde takılabilir. Önemli olan burada niyettir. Altın diğer bir yandan değer kaybetmemesi sebebi ile de çok fazla tercih edilmektedir.

 

Altın Fiyatlarında Artış

Ülkemizde son yıllarda görülen altın fiyatları üzerindeki artış ile birlikte düğünlerde altına takmak aileler ve akrabalar için zor duruma gelmiş durumdadır. Artık düğünlerde daha çok 1 ve 2 gram’a denk gelen çeyrek altınlar tercih edilmektedir. Bu gram altınlar üzerinde herhangi bir işçilik olmadığı için değerinde kayıp söz konusu olmamaktadır.

 

 

best rifle scope