Dünyanın En Tuzlu Suyu Nerededir?

Donmayan Su Nerededir?

Tuzlu su oranında genel olarak bilinen Lut Gölüdür, ancak Lut gölü dünyanın en tuzlu suyu değildir. En tuzlu su Antarktika’nın kuzeydoğusunda bulunan Don Juan Göletinde bulunur. Don Juan göleti ise Kuru Vadilerde yer almaktadır.

Don Juan göl olarak bilinmesine karşın aslında su birikintisi sayılır Derinliği sadece 15 cm’dir. Sudaki tuz oranın çok fazla olması -50 dereceyi bulan hava şartlarında bile donmasını engeller. Suda % 40 oranın da tuz vardır. Bu rakam Lut gölünün 2 katı kadardır. Lut Gölünde ise okyanuslardan 8 kat daha fazla tuz bulunmaktadır.

Don Juan Göleti 1961 yılında tesadür eseri bulunmuştur. Bir araştırma ekibini taşıyan helikopter pilotlarının adı verilmiştir. Donald Roe ve John Hickey.

Dünyanın en soğuk ve kuru bölgesinde olması sebebi ile muhtemelen dünyanın en şaşırtıcı gölüdür. Böyle bir ortamda donmadan sıvı halde kalabilen su bulmak baya ilginç bir durumdur. Suyun buraya nasıl gediğini araştıran ekip, yağmur yağmayan bir iklimde olduğu için suyun yer altı sularından buraya geldiğine ve buharlaşmadan dolayı tuz oranın arttığına karar verdi. Ancak ekip çok daha şaşırtı bir sonuç elde etti. Böyle bir iklimde sıvı halde bulunmayı başaran su aynı zamanda hayat barındırıyordu. Bakteri , maya ve mantar topluğunun yanı sıra uzun mavi ve yeşil algler de vardı.

Şuan ise nedeni anlaşılamayan bir sebeple göletteki su seviyesi yarıya düştü ve içinde canlı kalmadı. Ancak halen gölün içerisinde nitroz oksit ( gülme gazı ) vardır. Normalde bu kimyasalın doğada oluşabilmesi için canlılar tarafından salınması gerekir. Ancak göl bu bilgiyi de çürüttü ve ekip tuz ile çevresindeki bazalt kayalarında bu reaksiyona sebep olabileceğini keşfetti.

Marsta sıvı su bulunması halinde, bu suyun Don Juan daki gibi soğuk ve tuzlu olması bekleniyor. Artık buu tip bir suyun bile yaşamı destekleyebileceğini biliyoruz. Ayrıca Lut Gölü hala canlı barındırmaya devam ediyor. Bu canlılar balık olmada algler yaşayabiliyor. Hatta bu alglerle beslenen Halobacteriya adında bir mikrop bile var. Bu bakteri Archea grubuna mensup dünyanın bilenen en eski canlılarından ve en önemli özelliği yüksek tuz oranın DNA sına verdiği zararı onarabilmesidir. Bu bakterilerin DNA tamir sistemini çözebilirsek kansere bile çare bulbiliriz.

Şifanın, hayatın ve Allah’ın yarattığı mucizelerin nereden geleceği hiç belli olmaz.

best rifle scope