Dünyada Savaştan Daha Çok Ölüme Sebep Şey Nedir?

Bugünlerde özellikle Ortadoğu’da vahşi yüzünü gösteren savaştan daha çok ölüme sebep veren şey, aslında dünyada hemen hepimizin en çok meşgul olduğu çalışmaktır. Peki siz, insanların en çok çalışırken öldüğünü biliyor muydunuz?

Yapılan araştırmalara göre dünyada savaşlarda her yıl ortalama 650 Bin insan ölüyor, ancak çalışırken ölenlerin sayısı neredeyse bunun 3 katıdır, her yıl dünyada iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeni ile yaklaşık 2 Milyon insan hayatını kaybediyor.

ABD’ de yapılan çalışma istatistiklerine göre; 1 yıl içinde 5915 kişi iş başında hayatını kaybetti. Bu sadece Amerika’ da ki 1 yıllık veri ibaret, ülkenin gelişmişlik seviyesine bakarak 3 dünya ülkelerinde ölümlerin çok daha fazla olduğunu düşünmek zor değil.

Oransal olarak bakıldığında listenin başında orman işçileri, ağaç kesenler geliyor. Ölüm oranı ise Binde 12,2 olarak belirlenmiş. Bunu sırası ile balıkçılık ve pilotluk izliyor. Metal işçileri ve Manden işçileri ise sırayı takip eden meslekler.

Yapılan işe veya faaliyete göre ölüm riskini hesaplayan Duckwort Ölçeğine göre ise dünyada ölüm riski en yüksek iş, Bering denizinde yapılan yengenç avcılığıdır. Ölçeğe en düşük değer sıfır, en yüksek değer ise 8’ dir. Yani kesin ölüm demektir. Örneklendirmek gerekirse bu ölçeğe göre birkaç faaliyet ve ölçek değerini şöyledir;

Rus Ruleti : 7,2

Kaya Tırmanışı : 6,3

Sıradan bir insanın öldürülme olasılığı : 4,6

160 Km de giden arabada ölme olasığı : 1,9

Asteroid çarpması sonucu ölüm : 1,6

best rifle scope