Dünyada Sahibi Olmayan Toprak Var Mı?

Dünya üzerinde bu şekilde bulanan 3 yerden bahsedebiliriz. 1 tanesi anlaşmazlık olmayan herkesin kabul ettiği bir bölgedir. Diğer ikisi ise itilaflı bölgelerdir. Bunların neresi olduğu ve durumu konusuna gelince;

1.Bölge

1929 yılında Richard E. Byrd tarafından keşfedilen Marie Byrd’dır. İsmini kaşifinin eşinin adından alır. Marie Byrd Güney Kutbundan başlayarak, Antarktik sınırına kadar ulaşır. Toplamda 1.610.000 Km karedir. Bu topraklar tüm ülkelere çok uzak ve yaşam için çok elverişsiz topraklardır. Bu nedenle olsa gerek hiçbir ülke bu topraklarında hak iddia etmemiştir. Bölgede sadece bir üs bulunmaktır. O da Amerika’ya aittir. 1961 yılında bölgeye en yakın olan ülkeler ve keşfinde katkısı bulunan ülkeler Antarktika antlaşmasını imzalamış ve bölgede askeri üs bulundurulmasını yasaklamıştır. Bölge sadece bilimsel araştırmalar için kullanıma açıktır.

2.Bölge

Afrika’dadır. Mısır ve Sudan arasında kalan bölgeyi 1899 yılına kadar elinde bulunduran İngilizler harita üzerinde çölün ortasından bir çizgi çekerek 2 ülke arasındaki sınırı belirlemiştir. Bölge genel manada 2 kısımdan oluşmaktadır. Kısımlara Bir Twail ve Halaib isimleri verilmiştir. Halaib tarıma elverişli, Kızıldeniz’e kıyısı olan bereketli bir toprak olduğundan, Mısır ve Sudan bu bölge için çekişmektedir. Ancak diğer bölge yani Bir Twail tamamen çöl topraklarında oluşmaktadır. Ülkelerin 2’si de bu bölgeyi kabul etmemektedir.

3.Bölge

En çok İhtilaf yaşanan Spartly Adalarıdır. Güney Pasifikte bulunan ve hiç kimsenin yaşamadığı bu takımadalar, 750 adacıktan oluşur. Ancak gelecekte petrol, gaz bulunma ihtimali, ayrıca balıkçılık için çok elverişli olması bu bölge için Çin, Malezya, Filipinler, Tayvan, Brunei ve Vietnam’ı mücadele vermeye itmiştir. Brunei hariç hepsinin askeri birliği adalarda mevcuttur. Ancak Filipinler bir kamu çalışanını her yıl maaş karşılığı ada da yaşamaya göndermektir. Bu şekilde daha fazla hak iddia edebileceğini düşünmektedir.

Dünyanın ağırlığı ne kadar biliyor musunuz? 

best rifle scope