Dünyada Kaç Tane Kaplan Var?

İstatistiklere bakıldığında dünya üzerinde yaşayan kaplan sayısı 1900’lü yıllardan bu yana, yani sadece 100 – 110 yılda %97 azalma gösterdi. Bu durum doğada yaşayan bu eşsiz hayvanların soyunun tükenmeye yüz tuttuğunu gösteriyor. 2010 yılında açıklanan rakamlara göre dünyada tespit edilmiş, yani varlığı bilinen sadece 3200 adet kaplan mevcut.

Doğaya verdiğimiz zarar ve hayvanların yaşam alanlarında yaptığımız tahrifat kaplan gibi birçok hayvanı tehdit ediyor. Nesilleri tükenmeye başlıyor. Bu durum aynı zamanda doğadaki ekosistem içinde büyük bir tehdit oluşturuyor.

Düzeltmeye çalışıyor muyuz?

Ancak Doğal Hayatı Koruma Derneği yetkililerinden ‘Jopseph Vattakaven’ açıklamalarında; şu anki kaplan sayısı tam olarak bilemiyoruz, birçok ülkede gerçekleştirilen koruma programları sayesinde bu sayı artmış olabilir. Yine de sayının azaldığı ya da arttığı konusunda tam olarak emin olunamadığını ve sadece tahminlerde bulunulabileceğini söylüyor.

Özellikle Hindistan’dan da kaplanların sayısı arttırmak için ciddi çalışmalar yürütülüyor. Bu konuda aynı zamanda yeni teknolojilerden de faydalanan Hindistan kaplanların yaşam alanlarını kameralar ile izliyor. Bu sayede doğal ortamlarını daha iyi anlayarak onlara yaşamaları için daha kaliteli alanlar açabilmeyi umut ediyor.

Develerin hörgüçlerinde ne vardır? Gerçekten orada su mu depoluyorlar? 

best rifle scope