DEXTER MORGAN KİMDİR?

Dexter Morgan, Jeff Lindsay’ın Darkly Dreaming Dexter (2004), Dearly Devoted Dexter (2005) ve Dexter in the Dark (2007) romanlarındaki kurgusal karakterdir. 2006’da, ilk romanı Showtime TV Series tarafından Dexter çekildi.

Dexter, Miami Metro Polis Departmanı için çalışan adli tıp kan analiz uzmanıdır. Kendisine ayırdığı zamanlarda ise bir seri katil… Dexter’ın üvey babası Harry, Dexter’ı öldüreceği kişileri sadece katiller arasından, özellikle de yasadan kaçabilmiş olanlardan seçmesi konusunda yönlendirmiştir.

Dexter’ın hikâyesi ilk romanda, çocuk olarak komşularının evcil hayvanlarını öldürerek başladı. Harry, onun öldürdüğü hayvanları bulup teşhis eder ve Dexter’ın bir sosyopat, durdurulamaz bir öldürme ihtiyacının olduğunu fark eder. Harry, Dexter’in gidişatını durduramayacağını anlayınca en azından onu daha doğru bir yola yönlendirmeye çalışır. Harry üvey oğluna dikkatli olmayı, titiz davranmayı ve becerikli bir katil olarak arkasında nasıl hiç ipucu bırakmadan öldürebileceğini gösterir. Dexter’a halk içinde yaşamasını, normal davranmasını, normal tepkiler vermesini ve sahte duyguları öğretir. Ayrıca Harry, oğlu Dexter’a öldürmede kullanacağı etik kuralları öğretir ki bu kurallara Dexter, “The Code of Harry” (Harry’nin Kuralı) ismini koyacaktır. Kuralın merkez inancı, sadece kendisi gibi olanları, katilleri öldürmesini söyler.

Dexter, ilk kurbanını 19 yaşındayken öldürür. Harry, hastanede damar tıkanıklığı sebebiyle ölmek üzereyken, Dexter’a bir hemşireyi öldürmesi için izin verir; çünkü bu hemşire hastalara normalden çok fazla morfin vererek onları öldürmektedir.

Dexter’ın hayatında, polis memuru kız kardeşi Debra, kız arkadaşı Rita, Rita’nın iki çocuğu Astor ve Cody bulunmaktadır.

Dexter’ın Biyolojik Ailesi

Kitapta da dizide de Dexter ve ağabeyi Brian’ın, Miami Florida’da bir konteynırın içinde iki gün kapalı kaldıklarını anlatır. Polisler onları bulduklarında kan gölünün ortasında, açlık ve susuzluk içerisinde oturuyorlardı. Cesetlerden birisi onların annesiydi. Dexter ve Brain’ın tanıklık ettiği olay, ufak çaplı bir kokain satıcısının elektrikli testereyle annelerini doğramış olmasıydı. Brain, çocuk esirgeme kurumuna giderken, olay yeri inceleme memuru olan Harry Morgan, Dexter’ı evlatlık almıştı. Dexter yetişkin olup, olay yeri incelemeleri sırasında ağabeyini bulana kadar, bir kardeşi olduğunu asla öğrenemedi.

Televizyon dizisinde annesinin adı Laura Moser›dir. Üç kişi tarafından çocuklarının gözleri önünde elektrikli testereyle öldürülmüştür. Babasının ismi Joe Driscoll olarak geçmektedir. Her nasılsa, Joe Driscoll›un 30 yıl öncesine kadar varlığı hakkında hiçbir kayıt yoktur. Sadece, Dexter çocukken bir kaza geçirir ve kan tipine uygun bir kişi bulunamaz, onun için Harry, Dexter’ın öz babası olan Joe Driscoll’u kan transferi için çağırır. Bunun sonucunda Dexter, babasına bir teşekkür kartı gönderir; fakat Harry, Driscoll’u bu kan aktarımının gizlice yapılacağı konusunda uyarmıştır ve Dexter da bu kanın nereden geldiği konusunda fikir sahibi olamamıştır. Bu durum, Rudy’nin Joe Driscoll’un evine bir elektrik tamiratçısı gibi gelip, kalp krizi geçirmesi için insülin enjekte etmesi sonucunda ölmesi ve mirasın Dexter’a kalmasıyla ortaya çıkar.

best rifle scope