Deve Hörgüçünde Gerçekten Su Depolar Mı?

Deve Hörgüçünde Gerçekten Su Depolar Mı?

Hayatımız doğru bildiğimiz, efsaneleşmiş yanlış bilgilerle doludur. Aslında işin bu hale nasıl geldiği ayrı bir araştırma konusu olarak ele alınsa daha iyi olur. Yanlış bilgiler nasıl bir şekilde, gerçek bilgilermiş gibi hayatımızda bu kadar yer kaplıyor.

İşte size çoğu insan tarafından yanlış bilenen bir bilgi daha, Develerin hörgücünde ne vardır;

Hep develer hörgüçlerinde su depolar diye öğrendik. Develerin susuzluğa olan müthiş dayanıklılığının efsaneleştirdiği bir bilgidir diye düşünüyorum. Ancak bu bilgi doğru değildir. Develer hörgüçlerinde yağ depolarlar. İhtiyaçları olduğunda ise bu yağı enerji deposu olarak kullanırlar.

Susuzluğa bu kadar dayanaklı olmalarının nedeni ise suyu kan dolaşım sisteminde depolamalarıdır. Bir deve 1 Hafta su içmeden rahatlıkla yaşayabilir. Ancak bu bir hafta sonunda, bir içmeye başladıklarında 225 Litre kadar su tüketir.

Develer hakkında bilinen başka ilginç bilgiler de vardır, örneğin develerin tarih öncesi çağlarda Kuzey Amerika da yaşadığı iklim şartları ile göç ettiği.

Acemler tarafından av köpekleri develerin üzerine yerleştirilir ve av köpeğine daha iyi bir görüş sağlanırdı. Yani develer gözcü kulesi gibi kullanılırdı,

Develer güçlü bir hafızaya ve sinire sahip hayvanlardır, sinirlendiklerinde bakıcı ve sahiplerinin bir eşyasını parçalayarak sakinleşebilirler,

Korku çığlıkları develeri cesaretlendirir.

best rifle scope