Çakmağın Olmadığı Dönemde İnsanlar Nasıl Ateş Yakardı?

Ateş insanların yaşamını devam ettirebilmesi için vazgeçilmez şeylerden bir tanesidir. Isınma, pişirme gibi basit ihtiyaçlarımızı ateş olmadan karşılayamayız. Hatta elektrik üretimi yapan santrallerde bile ateşten faydalanarak elektrik üretilir. Yani ateşi hayatımızdan çıkarırsak birçok şeyden mahrum kalabiliriz. İnsanlar ateşe sahip olmak için zamanla değişik yöntemlerden geliştirmiştir.

Şu sıralar en çok kullandığımız ise çakmaktır. Çakmaktan önce bir zamanlar da kibritler çok yaygındı. Ama daha öncesi, işte o zamanlarda ateşe ulaşmak çokta kolay olmuyordu. Sürtünme enerjisini kullanmak modaydı o zamanlarda, bazılarımız eski devirleri anlatan film ya da belgesellerde tahtaları birbirine sürterek ateş yakan insanları görmüştür. Gerçekten de bir şeyleri birbirine sürterek ateş yakabilirsiniz. Bunun nedeni hareket enerjisinin, ısı enerjisine kolayca dönüşebilmesidir.

Maddelerin yanması için ısı enerjisi gereklidir. Isı enerjisini çakmaktaki ateş verebilir ama daha önceleri, henüz çakmak yokken, insanların ateş yakmak için kullandığı başlıca yöntem sürtünme yöntemiydi. İki cisim birbirlerine sürtündükleri anda hareket enerjisi, yani kinetik enerji, ısı enerjisine dönüşmeye başlar. Eğer ısı enerjisi bu maddelerden birini tutuşturacak kadar sıcaklık ortaya çıkarırsa, o madde yanmaya başlar. Maddelerin tutuşma sıcaklıkları farklıdır. Örneğin kağıt ufak bir ateşle yanabilirken, tahta ise daha yüksek sıcaklıklarda yanar. Bu yüzden kurumuş ağaç kabukları ve dallarını deneye deneye en kolay tutuşan maddeleri bulan insanlar, bunları hızlıca birbirine sürterek ateş yakmayı başarmışlardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

best rifle scope