Boks Ringleri Neden Halka Değil, Karedir?

       İngilizceden çevirdiğimizde Ring ‘in Türkçe karşılığı karşımıza Halka olarak çıkıyor. Peki ring halka manasına geliyorsa, boks ringleri neden kare olarak dizayn edilmiştir.

        Önce neden halka denildiğini açıklayalım, daha sonra nasıl kareye dönüştü ondan da bahsedelim. 1866 yılından önce, James Fig kurana kadar bir boks kulübü dahi yoktu. James Fig kulübü kurdu ve ders vermeye başladı. Daha sonra dönemin markisi tarafından eldiven kullanma kuralı getirildi. Amerika da dahi 1880’ lerde ilgi görmeye başladı.

Ring (Halka )  nasıl kareye dönüştü ?

    Kısaca bugün bildiğimiz gibi boks yasal bir spor olarak tanınmıyor ve kurallara bağlı olarak yapılmıyordu. Bir federasyon kurulup kurallar belirlenmeden önceki dönemlerde, boksörler dövüşmek için karşı karşıya geldiğinde, seyirciler izlemek için etrafını sarıyor ve bir halka oluşturuyorlardı. Ancak dövüşler esnasında halkadaki seyircilerin zarar görmesi, dövüşün alanın dışına taşması gibi sebeplerle, dövüş alanın etrafı insanların tuttuğu bir halatla halka biçiminde sarıldı. Daha sonra halatı tutması için direkler yapıldı. Ancak ne var ki halatı direklere halka biçimin sarmak çok verimli olmadı. Sürekli gevşeme problemi ile karşılaşıldı. Bu çözüm olarak en son boks ringleri kare bir dövüş alanına dönüştü.

Tenis sporu ne zaman ortaya çıktı ?

best rifle scope