Böcekler neden ışığa uçarlar?

       Yaz akşamlarında balkonumuza oturup temiz havayı içimize çekerek oturmak hepimize iyi gelmiştir herhalde. Ancak balkon lambasını açtığımızda, nedense etraftaki, en azından uçabilen her böcek lambadan çıkan ışığın etrafında bitiverir. Huzurlu bir çay sefasını berbat etmek için ellerinden geleni yaparlar. Peki böceklerin lambanın açılmasıyla ışığın etrafında toplanması neden kaynaklanır.

İşte bu konuda bilimin bir cevabı var;

       Böcekler doğaları gereği hareket için ayı kullanır. Ay onlar için bir nevi navigasyon sistemidir. Aracınızla giderken, ayın sizle beraber hareket ettiğini düşündüğünüz mutlaka olmuştur. Böcekler de uçarken ayı belli bir açıyla görerek uçmak ister. Ancak evin lambası ya da sokak lambası yandığında, bunların yaydığı ışık, ay ışığından daha parlak olur. Bu durumda böcekler daha parlak ışık kaynağını kendilerine yol gösterici olarak seçer. Uçuş açılarını lambalara göre ayarlamaları durumunda ise, ışığa göre uçtuğu açı gereği, böcek giderek küçülen daireler çizerek, ışık kaynağının dibine kadar uçmaya devam eder.

Işıktan kaçan böcek var mı?

     Bir de tam tersine ışıktan kaçan böcekler vardır. Örneğin hamamböcekleri, bunun sebebi ise fototaksis denilen olgudur. Genel manada ışığa konumuna göre uzaklaşma ya da yakınlaşma olarak tanımlanabilir. Ancak bu başka bir konu olduğundan, bir başka yazıda bunu da anlatmaya çalışacağız.

Suya düşen arı yüzebilir mi? Merak eden bu yazıyı da okuyabilir

best rifle scope