Biyo-Plastik Hammaddesi Yaban Enginarı

Sardunya’da terk edilen 60.000 hektar tarım arazisine Yaban Enginarı ekimi başlıyor, sebebi ise biyo-plastik üretiminde kullanılacak olması.

Sardunyalı yetkililer terk edilmiş bir plastik fabrikasını revize ederek, yeniden üretime aldılar ve bu fabrikada biyo-plastik üretilecek. Üretimde hammadde olarak ise yabanenginarı yağı ve ayçiçek yağı karışımı kullanacaklar. Arta kalan malzeme ise besi hayvanları için yem olarak kullanılacak. Fabrika hem doğaya zarar vermeyen bir üretim yapacak, hem terk edilmiş tarım arazilerini canlandıracak, hem de artıkları ile hayvanları besleyecek.

Her yıl nekadar plastik atık çıkıyor;

Dünyada her yıl 275.000.000 plastik atığı çıktığını ve bunun geri dönüşümsüz 32.000.000 tonun karaları, 8.000.000 tonun ise denizleri kirlettiği düşünülürse dünya için çok büyük bir gelişme olduğunu anlayabiliriz. Gelecek yıllarda üretim yaygınlaştıkça çevreye zarar veren plastik atıkları azalacak aynı zamanda doğallaşacak. Çevreye zararlı etkileri azalacak.

Fabrikayı 2 firma ortak bir girişime yönetiyor. Novamont’ la bilikte First2run isimli firmalar üretimin tamamen el değmeden yapıldığını tanklarda asit yerine yağmur suyu ve oksijenli su kullanıldığı söyledi, aynı zamanda gelecekte gemiler için biyo-yağ üretimi yapmayı hedeflediklerini belirttiler. Biyo-Yağ üretimi gerçekleştiğinde gemilerin denize verdiği zarar, kirlilik büyük oranda azalacak.

Deniz suyu neden içemiyoruz, tuzlu olduğu için mi?

best rifle scope