Beyaz Altın Sararır Mı?

 

Sarı altın ile aynı özellikleri gösteren beyaz altın sararır mı endişeleri beyaz altın stın alma yolundaki kişilerde sıklıkla mevcut olabiliyor. Sarı altından farkı alaşımlarından kaynaklanır. Sarı altında saf altın ve çinko kullanılır iken beyaz altında yine sarı altında olduğu gibi saf altın yanı sıra bu sefer çinko yerine platin ve nikel kullanımına yer veriliyor. Doğada sarı rengi ile bulunan altının beyaza bürünmesi nikel ve platin alaşımlarından kaynaklanıyor.

Beyaz Altın Nasıl Sararır?

Saf altının kendine özgü sarı rengi mevcuttur. Beyaz altınlarda saf altından ürtilen ve alaşımlar ile renginde değişiklik yapılan takılardır. Beyaz altın içerisinde ne kadar oranla saf altın kullanıldığı, beyaz altınlara yönelik, beyaz altın nasıl sararır endişesini ortaya çıkartır. Beyaz altınlarda da saf altın yüksek oranda kullanılmış ise de beyaz altının asıl renginde bir sarımtırak görünümün oluşması son derece doğaldır.

Ancak bir de satın alınan beyaz altınların ziynet eşyası olarak kullanıldığı, uzun yıllar içerisinde yapısında sararmaların meydana gelmesi beyaz altına sahip kişileri telaşa sürükleyebilir. Fakat bu noktada korkulacak bir durumun olmadığının garantisi verilebilir.

Nasıl ki sarı altınlar zamanla kararma gösterebiliyor ise beyaz altınlarda zamanla sararma gösterebilirler. Altının yapısal özelliğinde oksitlenmez içeriği altınların bozulmalara neden olmasına izin vermez. Yalnızca birkaç adımda sararan beyaz altınların temizlenmesi ve yeniden ilk günkü parlaklığı ile kullanılması sağlanabilir.

Sararan Beyaz Altın Nasıl Temizlenir Ve Parlatılır?

Beyaz altınların zamanla sararması normal bir durum olup temizlenmesi için ilk olarak yapılmaması gerekenlerin sıralanmasında fayda vardır. Yanlış uygulamalar bilinerek, yanlışların yapılmaması adına ve neticede beyaz altınların yapısında değişikliğin ortaya çıkmaması amacı ile çamaşır suyu, deterjan ve deodorant gibi maddelerden altınların uzak tutulması gerekir.

Kuyumcuda Temizletme

Cila makineleri kullanılarak kısa sürede temizlenip beyaz altın nasıl parlatılır sorusuna zahmet gerektirmeyen yöntem ifade edilir. Ancak takılar üzerinde aşınmaların meydana gelebileceği unutulmamalıdır.

Tuzlu Su İle Temizleme

Beyaz altının yapısında bozulmalara neden olmadan bir bardak su ile bir miktar tuzun karışımı elde edilerek ziynet eşyalarının parlatılması doğal bir yöntem ile sağlanmış olur.

best rifle scope