Araç Sıvıları Nelerdir? Arabada Kullanılan Sıvı Maddelerin Önemi?

Sahip olduğumuz arabanın bizi istediğimiz yere ulaştırabilmesi için mekanik aksamının dışında bazı ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçların düzenli olarak kontrol edilmesi varsa eksiklerinin tamamlanması gerekir. Bu eksikler tamamlanmadığında aracın performansı düşecek, motorun ömrü azalacak ve sevdiğiniz arabanız bir gün sizi yolda bırakacaktır. Daha kötüsü ise bu kontroller yapılmazsa kazaya bile sebebiyet verebilir.

Mekanik bakımların dışında arabada harcanan sarf sıvı malzemeler vardır. Bunları sürekli tamamlamak önemlidir. Bu sıvıların neler olduğu ve nasıl bakımı yapılacağı konusunu aşağıda anlatmaya çalıştım. Umarım faydasını görürüsünüz.

Motor Yağı

Motorun tüm hareketli aksamını üzerinde film şeklinde ince bir tabaka oluşturarak sürtünme ve aşınmayı azaltır. Bu da tekerleklere daha fazla güç aktarıldığı anlamına gelir. Motor yağı içerdiği deterjanlar vasıtası ile motoru temizlemeye de yardımcı olur. Pasa karşı korur ve aynı zamanda silindirlerin çevresindeki aşırı sıcaklığın bir bölümünü kartere indirmeye yardımcı olur. Aracınızdaki kullanma kılavuzunda bakım bilgileri vardır. Mutlaka okuyunuz. Her arabanın motor yağı değişimi zamanı, yağ kalınlığı gibi durumlar bu kılavuzda yazar.

Şanzıman Yağı

40.000 ila 60.000 kilometre ya da 2 yılda bir değiştirilmesi önerilir.

Direksiyon Hidroliği

Hidrolik direksiyon sistemine sahip araçlarda kullanılan hidrolik yağı çoğunlukla sorun çıkarmayan bir sıvıdır. Her ne kadar sızıntı olasılığı düşük olsa da periyodik bakımlarda servis tarafından kontrol edilmeli, eksik ise tamamlanmalıdır.

Fren Hidroliği

Özellikle havanın uzun süreli sıcak olduğu yerlerde fren hidroliği daha çabuk eskir. Hava sıcaklığından dolayı kaynama yapabileceğinden 1,5 yılda bir kez değiştirilmelidir. Fren hidroliğinde sızıntı olmasa bile zamanla fren pistonları ile balata arasına sıkışması sonucu oluşturduğu boşluk nedeni ile azalır.

Klima Gazı

Uzman ve bilgili kişiler haricinde açılmaması gereken ve motor kaput kilidinin arka kısmında bulunan alüminyum borular üzerindeki kapaklardan dolumu yapılan klima gazı kesinlikle yetkili servis tarafından kişilerce doldurulmalıdır. Yılda bir kez kontrolü yapılmalıdır.

Antifriz

Radyatörün paslanması ve soğuk havalarda suyun donmasını engellemek için radyatör suyuna ilave edilen antifriz yılda bir kez kontrol edilmeli ve gerekiyorsa değiştirilmelidir.

Cam Suyu

Deterjan katkılı suyun konması camların temizliği açısından daha olumlu olduğundan, saf su yerine katkılı su kullanılması tavsiye edilir. Azaldıkça tamamlanmalıdır.

best rifle scope