Arabada Paslanmayı Önlemenin 5 Pratik Yolu

Atmosferden gelen atıklar, çamur, toz vb. durumlarda oluşan pas araçlara zarar veren en önemli unsurlardan biridir. Aracın dış yüzeyleri boyalar ile bir nebze korunsa da açık duran metaller paslanma riski ile karşı karşıyadır. Kaput, Bagaj, kapı içleri, yürüyen aksam, gibi yerlerde karşınıza çıkabilecek paslanma sorunu rutubet, toz, toprak gibi etkenlerle baş göstermektedir.

Üretici firmalar genellikle çevre kirlilikleri, çamur ve atmosferik atıklar gibi sebeplerle oluşan paslanmaları garanti kapsamı dışında tutarlar. Paslanmaya karşı yapabileceğimiz ilk müdahale ise aracınız yeniyken araç bakım merkezlerinin uyguladığı pas önleme sistemlerini aracınıza uygulatmaktır. Aracın taban sacının yalıtımı sık sık kontrol edilmelidir. Yalıtım kabarmışsa paslanma tehlikesi baş göstermiştir.

Bunları önlemek için;

  • Aracınızın su tahliye delik ve kanallarının açık olmasına dikkat ediniz
  • Aracınızın alt kısmını periyodik biçimde yıkatınız
  • Aracınızı yıkattıktan sonra kapı altları, çamurluk içleri, çamurluk kenarları, bagaj olukları, motor bölümü, marşpiye profillerinin içleri, taşıyıcı sistem profil içleri ile kapı direkleri gibi hassas bölümleri iyice temizlendiğinden ve kuruduğundan emin olun.
  • Aracınızın kaportasında paslanmaya yol açabilecek küçük vurukları, çizikleri dış etkenlere karşı korunmasız hale getirecek pasta cila yerine rötuşlayarak giderin
  • Aracınızı fırça yerine süngerle yıkayın ve oluşması muhtemel ince çizikleri engelleyin

best rifle scope