Araba Yıkarken Gerekli Pratik Bilgiler?

Tepeden tırnağa yıkanan bir araç temizliğin en büyük parçasıdır. Ancak, acaba aracımızı düzgün yıkıyor muyuz? Öncelikle araç yıkanması için geçerli bazı maddeleri size bir kez daha hatırlatarak konumuza başlayalım.

  • Aracınızı güneş ışığında yıkamayız. Aracınızı yıkamak için sabah erken saatleri ya da öğleden sonra serin olmasını bekleyin.
  • Aracınız yıkarken sabun olarak bulaşık deterjanı kullanmaktan sakının
  • Aracınızı ılık su ile yıkayın
  • Aracınızı yıkarken yumuşak bir bez kullanın
  • Aracın tamamını bir seferde yıkamaktan, fırçalamaktan kaçının
  • Üstü, önü, arkası ve yanları olarak ayırdığınız bölgeleri sırasıyla yıkayın
  • Aracınızın cilasını ihmal etmeyin. Oto şampuan ve bakım ürünlerinin sıkça kullanıldığı Amerika’ da araç sahiplerinin %3 ‘ ü araç yıkarken kullandıkları sert kimyasal maddelere sahip bulaşık deterjanı gibi otomotiv yıkamak için geliştirilmemiş sabunlarla araçlarına zarar vermekte. Arabaların yılda 2 sefer cilalanması aracın dış yüzey koruması için tavsiye edilirken sürücülerin %48 bu tavsiyeye uymamaktadır.

Gelelim arabamızı nasıl yıkayacağımıza; Öncelikli olarak aracı yıkamadan evvel tekerlek ve jantları yıkamaya, çamurlarını akıtmaya dikkat edin. Bu şekilde aracımızın gövdesini ve boyasını tekerlek ve jantlardan çıkabilecek çamur gibi zarara sebebiyet verebilecek maddelerden sakınmış oluruz. Beyaz şeride ya da üzerinde beyaz yazıya sahip olmayan lastiklerimizi sert bir fırça ile temizleyebiliriz. Jantımızın tipine göre yumuşak veya sert bir fırçayla jantlarımızı temizledikten sonra gövdeyi yıkamaya başlayabiliriz.

Cila için dikkat etmeniz gereken en büyük husus aracın yüzeyindeki yabancı maddelerden aracınızı kurtarmanız. Bunun için gelişmiş bir araç temizlik ürünü kullanabilirsiniz. Cilayı nasıl kullanamız gerektiği cilanın üzerindeki kutuda açıklanmıştır., bu uyarıları dikkate alarak aracınızın cilasını yapabilirsiniz.

Cilanızı yaparken dikkat edeceğiniz hususlardan en önemlileri, güneş ışınlardan aracınızı sakınmanız ve aracınızın temiz olduğundan emin olmanızdır.

best rifle scope