Antibiyotik Devri Arılar Sayesinde Bitiyor

Son zamanlarda bilinçsiz antibiyotik kullanımının artmasından dolayı bakteriler sürekli direnç geliştiriyor. Ancak bazı hastalıklarla mücadele edebilmemizin tek yolu da şu anda antibiyotiklerden geçiyor. Tıp alanında konu ile ilgili tartışmalar devam ederken, İsveç Lund Üniversitesi müthiş bir gelişmeyi duyurdu.

Üniversitenin yaptığı açıklamaya göre, Bal Arıları antibiyotiğin yerini alabilecek. Bal arılarının midesinde bulunan 13 farklı laktik asit türünden oluşan bakteri, su, bal ve şekerle karıştırılarak, antibiyotiğe rakip olma yolunda ilerliyor. Yapılan ilacın üstünlüğü antibiyotikler gibi sentetik değil organik olması, yani direnç gelişimine karşı daha dayanıklı olabilecek.

Ne zaman kullanabileceğiz?

Şuan insanlar üzerinde kullanıma hazır değil ancak, üniversite bünyesinde ayağı iltihap kapan bir at tamamen bu ilaç ile iyileştirildi. İlacın faydaları böylece ispatlanmış oldu. Bakteriden üretilen ilacın iyileştirme süresi ise 3 ila 8 hafta arasında sürüyor. İlaç sprey şeklinde hazırlanıp uygulanıyor.

Kısaca hayvanlardaki mucizeler bitmek bilmiyor. Her gün yeni şeyler öğrenmeye devam ediyoruz. Bu gelişmeler ışığında sağlıklı yaşam için hayatlarımızın arılara bağlı olduğunu da düşünebilirsiniz.

Dinozorların varlığı nasıl ispatlandı, ilk kanıtlar nerede, nasıl bulundu? 

best rifle scope