Altın Madalyada Ne Kadar Altın Var?

Olimpiyat oyunlarında başarılı olan sporcuları temsilen kullanılan altın madalyaya dair dikkat çeken önemli noktalardan biri altın madalyanın ne kadarı altın sorusu oluyor. Altın madalya 1904 yılında Ameika’da düzenlenmiş olan olimpiyat oyunlarında ilk defa kullanılmıştı. O günden bugüne kadar artık olimpiyat oyunlarının vazgçilmezi hline geldi ve sporculardan başarılı olanların birincisine verilen kutlama ödülü olarak değer görüyor.

Sporcular altın madalyaya sahip olabilmek için yıllarca her gün kar, yağmur demeden alın teri dökerek çalışıyor ve beklenen gün geldiğini yıllarca çalıştıkları emeği yalnızca birkaç saat içerisinde sergileyerek çeşitli ülkelerden gelen sporcularla yarış yapıyorlar.

Sporcuların altın madalyayı almayı istemekteki asıl amaçları emeklerinin karşılığını almak kısıca kariyer yapabilmek olurken ekran başında çok sayıda izleyici altın madalyanın maddi değerini merak ediyor.

Altın Madalya

Bilindiği üzere altın en değerli yer altı madenlerinden biridir. Aynı zamanda en değerli elementtir. Altın saf haliyle kullanıldığında şekle büründüğü nesneye paha biçilemez değerler katabiliyor iken altın içerisine gümüş, bakır gibi ürünlerin karıştırılması halinde altının değerinde düşmeler meydana gelebiliyor. Buradan hareketle altın madalyanın maddi değeri de madalyaya başka madenlerin karıştırılıp karıştırılmaması ile açıklanabilir. Altın madalyanın ne kadarı altın sorusuna da buradan cevap verilebiliyor.

Olimpiyat Altın Madalyasının Maddi Değeri

Altın madalyasının üretiminde az sayıda altın madeni geriye kalan kısmında ise gümüş gibi elementlerin kullanımına yer veriliyor. Örneğin: 2016 yılında oynanan RİO Olimpiyat Oyunları’nda sporculara başarılarından dolayı armağan edilen altın madalyanın maddi değeri göz önüne alındığında madalyanın yalnızca % 1.2’sinin altın madeninden geriye kalan % 98.2’sinin ise gümüş elementinden üretildiği bilgisine ulaşılıyor.

Altın madalyanın ne kadarı altın sorusu ise rakamsal değerler göz önüne alınarak RİO Olimpiyat Oyunları’nda sporculara verilen altın madalyanın 565 dolar üzerinden maddi değer bulduğu ile cevaplandırılıyor. Eğer madalyanın tamamı saf altından üretilmiş olsa idi altın madalyanın değeri şimdiki değerinin kat kat üzerine çıkacak ve 21 bin dolar olacak idi. Sonuç olarak anlaşılıyor ki altın madalyalar sporculara maddi değerinden dolayı değil emeklerinden dolayı temsilen sunuluyor.

best rifle scope