Altın Doğada Nasıl Bulunur? Nerelerde Kullanılır

Altın doğada az bulunan bir metal olup altın doğada nasıl bulunur sorusu da dikkat çeken bir konu olup altın bulma teknikleri konusunda farklı araştırmalar ortaya konmaktadır. Dünyanın geniş bir bölümünde ve düşük oranlarda bulunan altının yer küresinin milyonda birini teşkil ettiği tahmin edilmektedir. İçeriğinde silvanit, krennerit, kalaverit mineralleri bulunur. Aynı zamanda eser miktarda bakır ve kurşun minerallerine de rastlanılabilir.

Altın Nerelerde Olur?

Okyanus dipleri, akarsuların kumlu yatakları ve volkanik kuvarslar içerisinde altın madenleri yeryüzüne çıkar. Buralarda yeryüzüne çıkan altınların külçe halinde oldukları bilinmektedir. Sel yatağı kumlarının içerisinde ortaya çıkan altının kumdan ayırt edilmesi son derece kolaydır. Yassı ve yuvarlak bir kap altını ayırt etmekte kullanılan bir araç ve gereçtir. Okyanus diplerinde ve nehir yataklarında altın bulmak için ise tarak makinelerinden yararlanılır. Küçük parçacıklar halinde bulunan altınlar kuvars kayaklıklarında ortaya çıkarlar. Buralarda altın bulmak daha zorlu bir iştir. Örneğin: 10 gramlık bir altın bulmak bazen tonlarca ağırlığındaki kayaları parçalamak gerekliliğini ortaya çıkartır.

Altın Kullanım Alanları

Geçmişten günümüze sürekli gelişerek süregelen altın kullanım alanları para olarak altın kullanımı, mücevher olarak altın kullanımı, yiyecek ve içecek olarak altın kullanımı, yatırım aracı olarak altın kullanımı, ilaç olarak altın kullanımı ve endüstriyel alanda altın kullanımı olmaktadır.

Altının Para Olarak Kullanılması

M.Ö 550 yılında ilk defa Mısırlılar tarafından para olarak kullanılan altın şimdilerde ise sadece yatırım amaçlı kullanılmaktadır.

Altının Mücevher Olarak Kullanılması

Ayarı ve türü bakımından özellikle ülkemizin değerli takılarından olmayı başarmış ve Türk düğünlerinin vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Altının Yiyecek Ve İçeceklerde Kullanılması

Farklı kültürler altını yaprak halinde yiyeceklerinde ve içeceklerinde kullanırlar. Bilhassa Hindistan altınla bezenmiş yemekleri dünyada ün kaznmış bir kültür olarak karşımıza çıkıyor.

Altının İlaç Olarak Kullanılması

İlaç sanayii altın kullanımının en az olduğu alandır. Altın ilaç sanayiinde çeşitli kullanım şekillerine sahiptir. Elektron ve mikroskoplarda altın ve altın alaşımları değişik kullanım alanları ihtiva eder.

Altının Endüstriyel Alanda Kullanılması

Paslanmayı azaltması ve kokpit camlarında buzlanmayı özlenmesi özellikleri ile endüstriyel alanda kullanılır.

best rifle scope