Altın Çeşitleri

Türkiye’ de en çok kullanılan altın çeşitleri;

Altın çeşitleri altın fiyatları ve gramlarının belirlenmesi ile maddi değer bulur. Altın çeşitlerine örnekler: Cumhuriyet altını, ziynet altın, yarım altın, çeyrek altın, reşat altın, hamid altın, külçe altın ve gram altındır.

Cumhuriyet Altını Gram Ve Fiyatı

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılan Cumhuriyet altını 22 ayardır. 22 mm çapa sahip olan Cumhuriyet altını 7.20 gram ağırlığındadır. Has altın cinsinden ağırlığı ise 6.61 gramdır. Cumhuriyet altını ile Ata Lira iki farklı altın çeşidi olarak algılansada aslında her ikiside aynı ürünü işaret eder. Altın fiyatları ve gramları bakımından Cumhuriyet altının her daim piyasa koşullarında ilk sırayı takip ettiği görülür.

Ziynet Altın

Tam altın ve ziynet altını da aynıdır. Çeyrek altın ile kıyaslandığında 4 adet çeyrek altına denk gelir. Kulplü bir altın çeşididir. 2 Haziran 2017 tarihini gösteren bu günde ziynet altının fiyatı 955.9290 TL’dir. 22 ayar tam altın 7.016 gramdır. Tam altının çapı 30 mm’dir. Altının saflığı bakımından gramı ise 6.42 gram olmaktadır. Cumhuriyet altını ile karşılaştırıldığında 19 gram altının saflığı bakımından eksiklik içerir.

Çeyrek Altın

Çeyrek altında Cumhuriyet altını gibi T.C Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından bastırılmıştır. 22 ayar olan çeyrek altının gramı 1.75’tir. 18 mm çapındadır. Saf altın bakımından gramı ise 1.59’dur. Kulplü bir altındır. Yatırım amaçlı çeyrek altın satın alan yatırımcılar kulpsüz olarak almaktadırlar. Çeyrek altınjın bugünkü fiyatı 235.8277 TL’dir.

Reşat Altını

Sultan 5.Mehmet Reşat adına bastırılan reşat altını bir Osmanlı altınıdır. Cumhuriyet altınına göre daha değerli olduğu kabul edilen reşat altını piyasada tıpkı cumhuriyet altını gibi alınıp satılır. Yaklaşık olarak 7.2 gram ağırlığına sahiptir. 22 ayardır. İbrahim Etem Ulagay tarafından 1909 yılında yapılmıştır. Reşat altının bugünkü fiyatı 572 TL’dir. Altın fiyatları ve gramları birbiri ile bağlantılı olup aynı zamanda altın çeşitlerinin değerleri yüzde kaç oranında saf altın kullanıldığı ile de ilgili olan bir durumu işaret eder.

best rifle scope