Altın Bakımı Ve Altın Parlatma Nasıl Yapılır?

Gerek yatırım gerekse ziynet eşyası olarak kullanılan altınlar uzun süre evde saklandığında kararmalara neden olabilirler ve bu konu üzerine altın bakımı ve altın parlatma nasıl yapılır üzerinde durulur.

Altın Neden Kararır?

Saf altının kararması olayı aslında olağan bir durum değildir. Yüzde yüz saf altından üretilen takılar kararma göstermez. Ancak altının yüzde kaç oranında kullanıldığına dikkat çekilerek altınların kararması gündeme gelebilir. Değerli bir maden olan altından yapılan ürünlerin temizlenerek yeniden parlatılması evde uygulanacak bazı yöntemler ile mümkün olmaktadır.

Alüminyum Folyo İle Bakım

Alüminyum folyo ile iyice kaplanan bir kabın içerisine 2 yemek kaşığı tuz ve bir bardak su konulmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken püf nokta kabın folyo ile tamamen kaplanması gerektiğidir. Altının kap ile direk temasından koruması amaçlı folyo kullanılır. Kaptaki karışım içerisine koyulan altınlar 1 ila 2 saat boyunca bekletilir. Tuz içerisinde yer alan mineraller altındaki lekelerin altından ayrışmasını sağlar.

Kaynar Su İle Bakım

Bir kap içerisine koyulan su kaynayana kadar ocakta tutulur. Kaynamaya başlayan suyun içerisine bulaşık sabunu eklenir. Kaynayan su ateşten alınır ve içerisine altınlar koyularak bir müddet bekletilir. Ardından diş fırçası yardımı ile ziynet eşyaları fırçalanır. Altın bakımı açısından kolay bir yöntemdir ve bulaşık deterjanının veya sabununun altınlara hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

Karbonat İle Bakım

Altın takıların veya diğer altın çeşitlerinin parlaklığını koruması bakımından karbonat kullanımı önerilmektedir. Bir miktar karbonat kullanılarak altınlara çok bastırılmadan altınların yavaş yavaş dikkatle ovulması sağlanır. Karbonat ile yapılan bakım neticesinde temizlenen altınlar göz alıcı bir görünüme kavuşacaktır.

Beyaz Sabun Ve Amonyak İle Bakım

Bir litre su içerisine bir fincan kadar rendelenmiş beyaz sabun koyulur ve üzerine yine bir fincan amonyak eklenir. Elde edilen bu karışım içerisine altınlar atılarak 45 dakika boyunca bekletilmelidir. 45 dakikanın ardından altınlar karışımın içerisinden alınır ve soğuk su ile durulanarak üzerinde tortu veya kalıntı gibi maddeler kalmadan altın parlatma işlemi kısa sürede ve kolay bir yöntemle sağlanmış olur.

best rifle scope