Altın Ayarları Ve Renkleri Nasıl Belirlenir?

Altın eşi benzeri olmayan en değerli miraslardan biridir ve altın ayarı ve renkleri ile dünyanın dört bir yanındaki takı severleri veya altın yatırımı yapmak isteyenleri hedef alır. Altının doğal rengi sarıdır. Doğada bulunan altın sarı rengi ile yer altından çıkartılır ve işlenir. Altının yapısal özelliği yıllarca yer altında kalsa dahi pas, kir vb. olumsuzluklarla karşı karşıya gelse bile bunlardan etkilenmez.

Altın Madeninin Özellikleri

En önemli özelliği oksitlenmez olmasıdır. Oksitlenmeyen altın yıllarca doğada kalarak kararmalara neden olmaz. Bu yönüyle altın yatırımına ülkemizde rağbet vardır. Değerli metal olan altın yumuşak ve kolay kırılabilen dezavantajlar ihtiva eder. Kimyaya konu olan altının değeri yüzde ile ölçülürken kuyumculuğa konu olan altının değeri ayar veya karat kelimeleri ile ölçülür. Karat ve ayar aynı anlamlarda kullanılan mücevhercilikte takılara ne kadar altın karıştırıldığı yönünde kişileri bilgi sahibi eden bir ölçü birimidir. Altın ayarı ve renkleri mücevhercilikte fiyat değişikliklerini de beraberinde getiren bir konudur.

Altının Ayarı Nasıl Belirlenir?

Bilezikler örnek alınırsa 24 ayar bilezikte tamamen saf altın kullanılır. Dolayısı ile bileziğin fiyatında ciddi bir artma görülür. 22 ayar bilezikte % 91.6 oranında altın kullanılır. 18 ayar bilezikte % 75 oranında altın kullanılır. 14 ayar bilezikte ise % 58..5 oranında saf altın kullanımına yer verilir. Geriye kalan oranlarda bakır veya gümüş gibi elementlerin kullanımı mevcuttur. Ancak söz konusu 24 ayar altın olduğunda hiçbir karışımdan yararlanılmadığının altı çizilmelidir.

Altının Rengi Nasıl Belirlenir?

Alaşımların tipi ve metal alaşımların yüzdesi altın ayarı ve renkleri ile bağlantı arz eder. Sarı altın en çok tercih edilen ürün olup saf altın ve çinko karışımlarından üretilir. Kırmızı altın saf altın ve bakırdan üretilir. Beyaz altın saf altın, nikel ve platinden üretilir. Yeşil altın ise saf altın ve gümüşten üretilir. Elbette karışımların kullanıldığı altın ürünlerinde değişik renklerde takılar üretilmek istendiğinde altın değerinde düşmelerin meydana gelmesi kullanılan altın yüzdesine bağlı olarak farklılık gösteren bir unsurdur.

best rifle scope