Altın Arama’ da Yeni Yöntem : Okaliptus

Dünya çapında çok önemli bir değere sahip olan altın madeninin bulunmasına istinaden altın arama yöntemleri birbirinden farklı teknikler içerir. Bir çok kişinin altın bulmak umudu ile geliştirdikleri yöntemlerin bazıları bilimsel bazıları ise denenerek ortay çıkan metodlar olarak dikkat çeker.

Ağaç Yapraklarının Altın Bulmada Etkisi

Bilim insanları ağaç yaprakları üzerinde altın madeninden parçacıklar bulunduğunu ve bu yolla altın bulunabileceğini iddia ederler. Bilhassa okaliptüs ağacının yapraklarında bulunan altınlar bu yönteme yön vermektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde erişilmesi güç yerlerde bulunan altınlara bu yöntemle erişilmesi tahmin edilerek son dönemin altın bulma yöntemi olarak dikkat çekiyor.

Okaliptüs Ve Altın

Önceki zamanlarda yapılan araştırmalar okaliptüs ağacını çevreleyen toprak üzerinde altın parçacıklarına rastlanıldığını konu almıştır. Araştırmacılar okaliptüs ağacını inceledi ve ağaçların yapraklarında, kabuklarında ve dallarında bir miktar altın parçacığına rastladı. Araştırmacılar araştırmasına devam ederek bu sefer okaliptüs ağacının altını emdiğini dile getirdi.

Dr.Lintern altından yapılan bir yüzük için altın yatakları üzerinde yetişmesi üzere 500 adet okaliptüs ağacına ihtiyaç olduğunu belirtmiştir. Altın madenine rastlanılan ağaçlı bölgelerde 30 metre derinlikte altın yatağının olduğu tespit edilmiştir. Altın yataklarının bulunması üzere bu bilgiden yola çıkılarak araştırmacılar bitki örtülerinin daha detaylı araştırılması gerektiğini vurguluyor.

Altın Yatakları Nerede?

Türkiye’de altın yataklarının bulunduğu yerler İzmir, Bergama, Ovacık, Seferihisar ve Efem çukuru; Uşak, Eme, Kilada; Balıkesir, Havran, Küçükdere; Eskişehir, Sivrihisar, Kaymaz, Gümüşhane, Mescitli, Mastra; Çanakkale, Kirazlı, Akbaba ve son olarak Artvin’de Cerrattepe’dir. Ülkemiz dünyada altın sıralamasında yer almakta ve bahsi geçen altın yataklarından yalnızca Ovacık madeni işletilmektedir. Ovacık altın madeni Türkiye’nin ilk yerli üretimini yapan altın madeni olmaktadır. Türkiye’de altın yataklarının altı grup halinde toplandığı bilinmektedir.

Altın Nerede Oluşuyor?

Altının oluştuğu bölgelere ulaşılması son derece güç olduğundan altının akarsu, okyanus, volkan vasıtaları ile yer yüzüne çıkması sonucunda altın madenine ulaşım sağlanıyor. Altın yataklarına değinilecek olursa örnekleri şöyle sıralanabilir: Altın içeren masif sülfit yataklar, epitermal yataklar, ultramafik yataklar, altın için skarnlar, plaser altın yatakları ve altın içeren porfiri yataklardır.

best rifle scope