3B Görebilen Böcek : Peygamberdevesi

Neden böyle bir başlık var, diğer böcekler 3 boyutlu göremiyor mu diye soranları duyar gibiyim. Birçok böceğin 2 boyutlu olarak gördüğü görüşünde bilim adamları birleşiyor.

Ancak Euronews’ in haberine göre; Peygamberdeveleri siyah-beyaz olsa da üç boyutlu görüşe sahip, Newcastle Üniversitesi, şu an peygamberdevelerinin görüşü üzerine araştırmalar yapıyor. Bilim insanları peygamberdevesinin yapılan deneylere verdiği tepkiler sonucunda 3 boyutlu gördüğünü ispatladıklarını söylüyor. 2 boyutlu cisimlere tepki vermezken, 3 boyutlu bir cisim gösterildiğinde, gözünün dönme yeteneği olmayan peygamberdeveleri, kafalarını çevirerek takip ediyor. Avcı bir gruba dahil olduklarından, yine aynı şekilde avlayabilecekleri 2 boyutlu böcekleri görmezden gelirken 3 boyutlular için saldırıya geçiyorlar.

Bu araştırmaların yapılma sebebi ise; ilerleyen zamanda insana göre anlaşılması daha kolay olan peygamberdevelerin 3 boyut görme yeteneğini kopyalayabilmek ve bu yeteneğe sahip olan bilgisayar ve robot teknolojileri geliştirmek.

Böcekler suyun üstünde nasıl yürüyebilir? Hadi Bakalım

best rifle scope