24 Ayar Altın Nedir? ( Altın Ölçü Birimleri )

Dünyada değerli bir maden olan altın ölçü birimi bu değerli madenin kullanıldığı küpe, bileklik, bilezik, yüzük vb. takı çeşitlerinde saflık derecesi ile anlamlandırılır. Ülkemizde altının saflık derecesi ayar kelimesi ile ifade edilirken uluslar arası firmalarda ayar kelimesi yerine karat kelimesi rağbet görür ve altının derecesi karat kelimesi ile ifade edilir. Karat kelimesi altın ile birlikte diğer değerli taşların ölçümünde de kullanılan bir derecelendime şekli olmaktadır.

24 Ayar Altın

Çok sayıda kişi 24 ayar altının yalnızca derecelendirme adını bilmektedir. Altın gibi değerli bir madeni yatırımında kullanmayan ve bu madenden üretilen takılar ile haşır neşir olmayan kişilere 24 ayar altın denildiğinde tam olarak neden bahsedildiği hakkında fikir sahibi olmamaktadırlar. Buradan hareketle 24 ayar altının neyi ifade ettiği anlamı üzerinde durulmasında fayda vardır. 24 karat altında karışım maddeleri ihtiva etmez. Bu da altın ölçü biriminin 24 ayar altındaki değerini saflığı ile ortaya koyar.

Takılar imal edilirken tamamen saf bir değer ile üretilir.  Saflık bakımından değerlendirildiğinde en saf altın olarak görülen 24 karat her bir bütün altının 1/24’ü şeklinde değerlendirilir. Örnek: Bir bileziği ele aldığımızda bileziğin 24’te 18’i altın geriye kalan kısmı gümüş ise bu bilezikte 18 karat altın ihtiva etmektedir. Milyem diye adlandırılan isim ise altının binde oranına verilen addır.

Milyem Altın

Altını ölçmek amaçlı kullanılan bu sistemin kurucusu Almanlar olmaktadır. Bunun nedeni ise Almanların Mark adını verdikleri bir altının değerini ölçmek olmaktadır. Mark altını 48 gram altından saf bir şekilde üretiliyordu. Karat ölçü birimi ile de 24 ayar altına denk geliyordu. İlerleyen zamanlarda 48 gramdan üretilen Mark isimli altının içerisine başka ürünlerin karıştırılması nedeni ile Mark altının karat derecesinde düşme görüldü.

Bu bilgi doğrultusunda altın karatı ve milyem örnekleri şöyledir: 22 karatta 916 milyem, 21 karatta 875 milyem, 19 karatta 800 milyem, 18 karatta 750 milyem, 14 karatta 585 milyem şeklinde devam eder. Altın değerinin piyasa koşulları dahilinde geçmişten bugüne artarak gelmesi altın ölçü biriminde yani karat derecelerinde düşmeleri de beraberinde getirmiştir.

best rifle scope